Sentry gun

Awatar użytkownika
Jagi
Posty: 1523
Rejestracja: 15 sie pn 2005, 12:00 am
Facebook: 3C
Kontakt:

Sentry gun

Post autor: Jagi » 15 lip czw 2010, 7:48 am

http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Rob ... caid=1a867

Roboty obronne w strefie zdemilitaryzowanej

Korea Poludniowa postanowila zwiekszyc zabezpieczenia swoich granic. W newralgicznych punktach rozlokowano szereg defensywnych robotow bojowych SGR-1 firmy Samsung, ktore mają sluzyc jako pierwsza linia obrony. Brzmi to jak treśc powieści science-fiction, jednak maszyny te są rownie realne, co zabojcze.

Roboty SGR-1 przypominają swym wyglądem radary drogowe, mają jednak z nimi niewiele wspolnego. Posiadają czujniki ciepla i ruchu oraz uniwersalną stacje dokującą, umozliwiającą zamontowanie karabinow maszynowych na amunicje ostrą lub gumową. Podobne maszyny stosowane byly juz w Afganistanie, Iraku i na zachodnim wybrzezu Korei Poludniowej, blisko strefy DMZ. Roboty te umozliwiają wykrycie intruza z odleglości ok. 3 km w ciągu dnia i z polowy tej odleglości w ciągu nocy.


Obrazek
Robot defensywny SGR-1 firmy Samsung Techwin (fot. Samsung Techwin)


Huh Kwang-hak, rzecznik firmy Samsung Techwin twierdzi, ze rozmieszczane roboty nie mają na celu zastąpienia ludzi. Ich zadaniem ma byc wspieranie obecnych sil i dopelnianie mozliwości czlowieka. Nie czują strachu i mogą trzymac warte w czasie, gdy zolnierze śpią. Koszt pojedynczego robota to ok. 200 tys. dolarow, jego rozstawienie trwa mniej niz dzien, a obsluga wymaga nie wiecej niz dwoch osob.

Eksperci zajmujący sie wzajemnymi relacjami obu Korei twierdzą, ze te dzialania nie grozą wybuchem wojny. Uwazają oni, ze jest to po prostu logiczny krok, w kierunku zapewnienia status quo strefy zdemilitaryzowanej, aby mogla ona pozostac skutecznym buforem przeciwko agresji Korei Polnocnej.

System zdalnego sterowania robotami SGR-1 wymaga wciąz obslugi czlowieka. Po wykryciu intruza, robot podnosi alarm wlączając syreny lub wyświetlając odpowiednią informacje na monitorze komputera swego operatora. Ten z kolei moze rozmawiac z wykrytą osobą, za pośrednictwem SGR-1. Maszyna nie jest konstruowana z myślą o niezaleznym uzywaniu zamontowanej na niej broni. Tylko sterujący nią czlowiek moze wydac rozkaz strzalu.

Kim Byungki, profesor relacji miedzynarodowych Uniwersytetu Koreanskiego w Seulu uwaza, ze „istnieje potrzeba wzmocnienia monitoringu i rozpoznania oraz uzyskiwania wiekszej ilości informacji w DMZ, w świetle mozliwych prowokacji”. Podsumowuje, ze to czy roboty bedą szerzej stosowane czy nie, zalezy od wydajności i osiągow obecnie stosowanego systemu.

Awatar użytkownika
Zocik
Posty: 3592
Rejestracja: 31 lip pn 2006, 12:00 am
Kontakt:

Post autor: Zocik » 19 lip pn 2010, 2:54 pm

Ciekawe kiedy wyeliminują czlowieka z lancucha dowodzenia, bo bedzie za dlugi czas reakcji?

ODPOWIEDZ