Skonstruowano sztuczną reke, ktora czuje dotyk

Kebab
Posty: 1113
Rejestracja: 24 sie pt 2007, 12:00 am
Facebook: Beer Sex and BEER

Skonstruowano sztuczną reke, ktora czuje dotyk

Post autor: Kebab » 25 maja wt 2010, 12:30 pm

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... caid=1a3a4

Inteligentną proteze, ktora naśladuje ruchy prawdziwej dloni ludzkiej i pozwala pacjentowi odbierac wrazenia dotykowe, opracowali naukowcy z miedzynarodowego konsorcjum finansowanego z funduszy UE.

Wyniki ich pracy zostaly zaprezentowane w Brukseli, w ramach konferencji dotyczącej innowacji w opiece zdrowotnej, zorganizowanej przez Komisje Europejską.

Proteza zaprezentowana przez koordynatora projektu dr. Fredrika Sebeliusa z Uniwersytetu w Lund, ma poprawic jakośc zycia ludzi, ktorzy z powodu amputacji dloni zmagają sie z niepelnosprawnością.


Jak przypomnial dr Sebelius, obecnie stosuje sie najcześciej dwa rodzaje protez dloni. Proteza tzw. bioelektryczna jest sterowana poprzez impuls mieśniowy wzmocniony przez elektrody stykające sie w odpowiednich miejscach ze skorą pacjenta. Ma ona jeden zakres ruchow - moze sie otwierac i zamykac. Drugi rodzaj stanowi proteza mechaniczna w postaci haka sterowanego przez linki, ktory mozna rozchylac wysuwając ramie.

- Obecne protezy te nie pozwalają pacjentowi odbierac roznych bod?cow z otoczenia. I jest to jedna z przyczyn, dla ktorej nie są one dziś zbyt czesto uzywane. Chcieliśmy poprawic te sytuacje - wyjaśnil dr Sebelius.

Jak zaznaczyl specjalista, jednym z dwoch najwazniejszych zadan, jakie stalo przed jego zespolem, bylo opracowanie wszczepialnego neuronalnego interfejsu, czyli systemu pozwalającego skomunikowac proteze z mozgiem. Ma on zdolnośc rejestrowania bod?cow i stymulacji mozgu, przez co moze zapewnic pacjentowi kontrole motoryczną nad protezą oraz odbior wrazen dotykowych.

Jego podstawe stanowią elektrody mające zdolnośc owijania sie wokol nerwow. Wszczepia sie je do obwodowego ukladu nerwowego, ktory odbiera z mozgu sygnaly o tym, ze pacjent chce wykonac jakiś ruch. Sygnaly przekazane do mieśni są nastepnie rejestrowane przez elektrody na powierzchni skory pozostalego odcinka reki i stymulują silniczki protezy do wykonywania ruchow. Proteza jest wiec kontrolowana naturalnie myślami pacjenta.
.Kaweh Wahid.

ODPOWIEDZ