endoszkielet - coraz blizej

Awatar użytkownika
Zocik
Posty: 3592
Rejestracja: 31 lip pn 2006, 12:00 am
Kontakt:

endoszkielet - coraz blizej

Post autor: Zocik » 21 lut ndz 2010, 9:46 pm

http://www.polskieradio.pl/nauka/strumi ... _campaign=

Nowa generacja sztucznych kości
sobota, 20 lutego 2010
Implanty kości mogą juz niedlugo miec zupelnie inne oblicze. Powstal spieniony metal, ktory przy zachowaniu duzej sztywności jest elastyczny tak jak kośc. Innowacyjna substancja moze stanowic element lączący implanty ortopedyczne z tkanką kostną, zmniejszając ryzyko odrzucenia wszczepu.

Nowa generacja implantow moze byc tworzona z piano-metalu, ?r. NCSU.
Material nowej generacji zostal opracowany przez naukowcow z North Carolina State University. Zadbali oni by byl on lekki i wytrzymaly – wykonany ze stuprocentowej stali jest lzejszy od aluminium, ale to inne wlaściwości zadecydowaly o roli jaką moze spelnic w ortopedii. Wazna jest zdolnośc do absorpcji drgan oraz wspolczynnik sprezystości nowego spienionego metalu, ktory jest bardzo podobny do tego jaki mają kości. Cecha ta jest kluczowa dla implantow biomedycznych, jak wyjaśnia wspolautor badan dr Afsaneh Rabiei, profesor inzynierii mechanicznej i lotniczej, pracownik wydzialu inzynierii biomedycznej North Carolina State University. - Wspolczynnik ten decyduje o zdolności materialu do deformacji pod wplywem nacisku, a nastepnie powrotu do swojego pierwotnego ksztaltu, gdy nacisk ustanie.

„Piano-metal” ma sprzyjac wzrostowi kości w implant, poprawiając wytrzymalośc rekonstruowanej kości. Bedzie to mozliwe ze wzgledu na nierowną, porowatą powierzchnie substancji - wzmacniając jego integracji ze strukturami ozywionymi. Wszystko to sprawia, ze nowy material ma szanse stac sie podstawą implantow nowej generacji, zastepując tytan, ktorego sztywnośc jest zdecydowanie wieksza. Jest to niezwykle wazne, poniewaz sztywnośc implantow sprzyja przyjmowaniu przez nie zbyt duzych obciązen, a to w rezultacie prowadzic moze do obumierania komorek tkanki kostnej.

- Kiedy ortopedyczny lub dentystyczny implant znajduje sie w organizmie w celu zastąpienia kości lub cześci kości, musi reagowac na obciązenie w ten sam sposob jak otaczające go kości - mowi Rabiei. - Jeśli modul sprezystości implantu jest zdecydowanie wiekszy niz pobliskich kości, implant przejmie ich obciązenie i kości te zaczną umierac. To spowoduje poluzowanie implantu i jego odrzucenie. Zjawisko to znane jest jako „ekranowanie obciązen”. Gdy dojdzie do takiej sytuacji pacjent musi otrzymac nowy implant. Nasz material, spieniony metal, zabezpiecza przed podobnymi problemami – wyjaśnia profesor.

O tym, czy nowa substancja zostanie zatwierdzona do uzycia w ortopedii zadecydują dalsze testy.

Przemyslaw Golawski

ODPOWIEDZ