Chiny mogą miec znacznie wiekszy arsenal atomowy niz sądzono

w oczekiwaniu na doomsday
Awatar użytkownika
Zocik
Posty: 3592
Rejestracja: 31 lip pn 2006, 12:00 am
Kontakt:

Chiny mogą miec znacznie wiekszy arsenal atomowy niz sądzono

Post autor: Zocik » 05 gru pn 2011, 11:39 am

http://forsal.pl/artykuly/571348,chiny_ ... dzono.html

Chiny mogą miec znacznie wiecej broni atomowej niz sadzą eksperci ds. kontroli zbrojen - to konkluzja badan nad podziemnymi tunelami w tym kraju, prowadzonych przez studentow Uniwersytetu Georgetown pod kierunkiem bylego pracownika Pentagonu Philipa Karbera.
Rakiety, fot. yuri4u80

Rakiety, fot. yuri4u80

Fot. ShutterStock

Podziemne tunele o lącznej dlugości ponad 5000 km mieszczą rakiety balistyczne i bron nuklearną. Buduje je 2 Korpus Artylerii armii chinskiej. Chinczycy nie negują istnienia kompleksow tuneli, polozonych w kilku miejscach terytorium kraju. Przyznali to oficjalnie w grudniu 2009 r. Tunele lączą ze sobą podziemne bazy z wyrzutniami rakiet, mogące wytrzymac atak nuklearny.

>>> Czytaj tez: Czy obecny kryzys doprowadzi do wojny?

Karber, ktory po przejściu na emeryture pracowal ochotniczo w agencji Pentagonu zajmującej sie wykrywaniem broni masowego razenia na świecie i wykladal na Georgetown, w 2008 r. zacząl z grupą studentow studia nad chinskimi tunelami. Zespol korzystal z danych wywiadu, amerykanskich i chinskich raportow w internecie oraz materialow w chinskiej telewizji.

>>> Polecamy: Prasa w USA: Problemy Europy dopiero sie zaczynają

Jak podaje środowy "Washington Post", ich konkluzja - ze Chiny mogą miec wiecej broni nuklearnej niz dotąd sądzono - wzbudzila poruszenie w kregach wojskowych. Sprawa tuneli stala sie tez tematem przesluchan w jednej z komisji Kongresu.

Obecnie szacuje sie, ze Chiny mają okolo 400 glowic atomowych. W odroznieniu od USA i Rosji, związanych traktami rozbrojeniowymi nakazującymi wzajemne inspekcje na miejscu i ujawnianie danych o arsenalach nuklearnych, Chiny nie podają, ile mają glowic - ich liczba jest przedmiotem szacunkowych obliczen.

Niektorzy eksperci, zwlaszcza zwolennicy rozbrojenia atomowego, sceptycznie podchodzą do rewelacji zespolu prof. Karbera. Twierdzą oni, ze cześc ?rodel, na ktorych opiera on swoje wnioski, nie jest wiarygodna; szczegolnie ma to dotyczyc materialow z internetu.

ODPOWIEDZ